Ostať na Slovensku alebo odísť do zahraničia? Čo je väčšou Pandorinou skrinkou?

Autor: Alexander Antipov | 7.4.2015 o 19:32 | Karma článku: 6,28 | Prečítané:  1872x

Túto otázku si v tejto dobe pokladá množstvo mladých, ale aj starších ľudí. V prvom rade si treba položiť otázku: Čím to je? Nedokáže sa Slovenská republika postarať o svojich občanov, ktorí môžu vytvárať hodnoty a vytvoriť pre nich také podmienky, aby nemuseli premýšľať nad odchodom, alebo je to len neopodstatnená vízia lepšej budúcnosti v inom priestore - prinajlepšom v niektorom zo susedných štátov s lepšie fungujúcim systémom?

          Vezmime si ako príklad absolventa školy, ktorý sa rozhodne hľadať si prácu. Najprv hľadá to, čo vyštudoval, v čom je najlepší, a čo by ho bavilo a napĺňalo. Čoskoro však zistí, že pre väčšinu uchádzačov o prácu je relatívne nemožné v tejto dobe robiť to, čo by človek chcel, pokiaľ nemá vstupný kapitál, ktorý absolvent, samozrejme, že nemá, pokiaľ nie je dieťaťom solventných rodičov. Tak sa začne hľadanie práce v iných profesiách, ktoré ho síce vôbec nenapĺňajú, ale keďže nemá veľmi na výber, vôbec nie je nepravdepodobné, že skončí  niekde vo veľkej fabrike za pásom s prevádzkou na tri alebo štyri zmeny s platom, ktorý vôbec nie je úmerný jeho kvalifikácii a veľakrát ani objemu vykonanej práce. Taktiež môže ísť prípadne robiť niečo iné za veľmi podobných platových podmienok. Je to ako Pandorina skrinka, ktorá sa práve otvorila, a i keď obsah skrinky je o niečom úplne inom, mechanizmus fungovania má svoje paralely.

            Plat. Za plat, ktorý zarobí nie je schopný pomaly uživiť ani sám seba, nedajbože, že by z tohto platu mal živiť ešte aj rodinu. Takže ďalej rodina. Slovenská republika v minulosti vydala štatistiky, ktoré dokazovali, že pôrodnosť na Slovensku sa znížila a vekový priemer žien, ktoré rodia prvý krát sa blíži k hranici tridsiatich rokov. Ak sa poriadne zamyslíme nad tým, prečo to tak je a zoberieme do úvahy nášho absolventa, ktorý robí na tri alebo štyri zmeny za mzdu veľmi blízku minimálnej, tak to potom ani nedáva zmysel, založiť si rodinu. Taktiež treba poukázať na systém, ktorý je dlhé roky budovaný. A vytvorili sme novodobého moderného otroka, ktorý musí pracovať na to, aby mohol prežiť, a i keď môže povedať svoj názor, už i vzhľadom k tomu, že má slušné vzdelanie, je mu to v princípe nanič, nakoľko sa pohybuje vo virtuálnej rovine návrhov, riešení a námetov, ktoré v princípe zainteresovaných len zaťažujú.  Ďalej treba podotknúť aj to, že každý mladý človek pred tým, než si založí rodinu, chce si zabezpečiť aj vlastné bývanie, čo je v tejto dobe úplne normálne a zároveň i úplne nemožné. A opäť sa dostávame k tomu, že nie sme dostatočne solventní. Zistenie nie veľmi príjemné, takže poďme ďalej - treba vziať úver, ktorý sa bude splácať celý život, a to predovšetkým vzhľadom k výške svojho platu. Zostáva len v strachu chodiť do práce so stresom, aby sa jedného dňa neskončil pracovný pomer, človeku banka nevzala dom, alebo byt, ktorý nemá splatený. Ak áno, opäť na začiatok - hľadá sa práca, ktorá by napĺňala. A vlastne, už ani nemusí napĺňať, hlavne aby dáka bola, a to čo najrýchlejšie.

            Mnohí upozorňovali na nedostatky minulého režimu. Mnohí argumentovali tým, že človek nemohol povedať vlastný názor a pádnym dôvodom bolo aj to, že sme nemohli slobodne vycestovať do zahraničia. Dnes máme svoje názory, ktoré sú veľakrát iba virtuálnou realitou s virtuálnym riešením, ale najmä však nikoho nezaujímajú,  môžeme cestovať, ak na to, samozrejme, máme, a samozrejme aj za prácou.

          A nakoniec sa teda dostávame k tomu, že dočasným riešením je odísť zo Slovenska žiť niekam do zahraničia za slušný plat s víziou lepšej budúcnosti, ktorú si mladý človek mieni odložiť na obdobie po návrate na Slovensko. Ak sa rozhodne aj vrátiť, nie je vhodným uchádzačom o pracovné miesto, pretože jeho odbornosť nielenže nikto nepotrebuje, ale je dokonca i na obtiaž, pretože ohrozujete tých, ktorí ju nemajú. A ak sa aj zamestná, tak je veľmi pravdepodobné, že to bude už síce na Slovensku, ale v zahraničnej firme, ktorá jeho pre nás "nadštandard" považuje za úplne bežný štandard.

            "Odlev mozgov zo Slovenska" má určite o mnoho viac príčin, ako i skutočnosť, že najpriamejším migračným kanálom pre mladých ľudí je vysokoškolské štúdium v zahraničí, ktoré vytvára prvotný predpoklad k hľadaniu si práce už v známom prostredí s veľakrát oveľa lepšie fungujúcim systémom, nad ktorým sa my častokrát, bohužiaľ, ani nezamýšľame.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

TECH

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nebude zložitejšia ako tankovanie paliva.


Už ste čítali?